Bandymai

Gigantiškas guminukas

į švarią stiklinę įpilkite vandens ir įmeskite vieną guminuką. Dabar belieka laukti. Tiesa, čia teks ugdytis ir kantrybę, mat tam, kad guminukas „užaugtų“, turi praeiti išties nemažai laiko. Bet argi ne verta?


Bandymas „Violetiniai dūmai“

Į grūstuvėlę supilamas jodas ir aliuminio pudra ir gerai sutrinami

Grūstuvėlė su mišiniu išnešama į lauką ir pastatoma ant žemės

Ant mišinio užlašinami keli lašai vandens ir pasitraukiama į šalį

Pastaba: garai graužia kvėpavimo takus

Dramblių dantų pasta.

Ar kada nors susimąstėte, kaip turėtų atrodyti drambliams skirta dantų pasta? Pasiūlykite vaikams jos pasigaminti kartu. Prireiks visai nedaug priemonių, o efektas išties privers išsižioti!


Lietus maišelyje

Jums reikės:
polietileninio užspaudžiamo maišelio;
vandeniui atsparių markerių;
puodelio vandens;
mėlynų maistinių dažų.
Eiga
Ant polietileninio maišelio vaikų paprašyti nupiešti saulę ir debesis, jūros bangas (užspaudimas viršuje – prie „debesų“). Vandenį indelyje maistiniais dažais nudažome mėlyna spalva. Mėlyną vandenį supilame į maišelius (vanduo turi apsemti nupieštas bangas) ir sandariai užspaudžiame. Maišelius su „jūra“ pakabiname ant lango saulėtoje vietoje. Stebime, kas vyksta (eksperimentas trunka kelias dienas).
Kas atsitinka?
Kai saulė pašildo maišelyje vandenį, vanduo garuoja ir kyla į viršų. Susidaro tarsi maži debesys. Atšalus orui visi lašeliai vėl sugrįžta į ,,jūrą“. Taip sukuriamas vandens ciklas. Vaikai sužino vandens garavimo ir garų virtimo vandeniu paslaptis.

Medūzą butelyje.

Šis eksperimentas ypač patiks mažiems vaikams, o ir laiko jis užims visiškai nedaug.


Išimk monetą nesušlapęs rankų

Jums reikės:
laikraščio;
stiklainio,
lėkštės;
degtukų;
monetos.
Eiga:
Įpilkite į lėkštę vandens. Į lėkštės kraštą įdėkite monetą. Į lėkštės vidurį įstatykite dugnu į viršų apverstą stiklainį. Paprašykite vaikų išimti monetą iš lėkštės  nesušlapus rankų. Leiskite jiems bandyti. Kai visi bandymai pasirodys nesėkmingi, atlikite eksperimentą. Uždekite laikraščio skiautę ir sukiškite į stiklainį, kurį tuoj pat apverstą statykite į lėkštę su vandeniu. Susidaręs vakuumas vandenį susiurbia į stiklainio vidų ir monetą galite paimti nesušlapę pirštų.
Kas vyksta?
Dėl išdegusio deguonies stiklainyje susidaro vakuumas, kuris dėka savo fizikinių savybių susiurbia vandenį į stiklainį. Lėkštė išsausėja ir monetą galima paimti nesušlapus pirštų. Paaiškinkite vaikams, kad vakuumas – erdvės dalis, kurioje nėra  oro. Taip pat papasakokite, kad vakuumas puikiausiai apsaugo įvarius produktus nuo aplinkos veiksnių, galinčių padaryti neigiamą įtaką ir pakenkti jų kvapui ar skoniui. Susidaręs vakuumas panaudojamas lempų gamybai, dekoratyvinėms dangoms gaminti.